4 SOĻU ĀDAS KOPŠANA.
27 Dec, 2021
Es pārāk daudz uzticējos skolā apgūtiem standartiem ''tikai tā un nekādi citādāk'', tomēr dzīves pieredze un pašas meklējumi pēc labsajūtas atgūšanas un aknes, psoriāzes mazināšanas, manu viedokli krasi mainīja. Ir reizes, kad ir izņēmumi un atkāpes.
Man ir svarīgi ar pēc iespējas mazāku kosmētisko līdzekļu daudzumu mājās, panākt pēc iespējas labāku rezultātu. Un ne vienmēr kosmētiskiem līdzekļiem ir jābūt no 'augstiem plauktiem'', absolūti nē!
Šoreiz dalos ar 4 soļu ādas kopšanas rutīnu, kura palīdzēja man pielikt punkt ieilgušai aknei uz sejas. Saņemu daudz komplimentus un, protams, pašai atgriezusies pārliecība par sevi.
YOUTUBE VIDEO - ČETRU SOĻU ĀDAS KOPŠANAS RUTĪNA.
1.solis. Attīrīšana.
Rīts vai vakars, āda ir jāattīra. Nomazgāt ādu ar pH (5.5 būtu izcili) draudzīgu līdzekli der arī micerālais ūdens, kārtīgi NOSKALOT. [1] Maiga tīrīšana ir obligāta: jums ir nepieciešams, lai jūsu ādas barjera būtu pēc iespējas veselīgāka, lai tā varētu saglabāt mitruma līmeni. Parasti, ja pēc mazgāšanas jūsu āda jūtas savilkta vai ir jebkāds cits diskomforts jūtams, iespējams, ka jūsu izmantotais tīrīšanas līdzeklis ir izjaucis jūsu ādas barjeru, tātad nav atbilstošs jūsu ādai. Pēc mazgāšanas ādai vajadzētu justies mierīgai un mitrinātai, tādēļ, ieteicams izvēlēties maigāku tīrīšanas līdzekli.
Esi uzmanīgs, ja mājās Tev ir ''ciets ūdens'', jo smagie metāli pārvērš eļļas uz ādas par biezu masu, kas aizsprosto dziedzerus, saasinot ādas problēmas kā pinnes un rosacea un neļauj mitrinātājiem pietiekami labi iesūkties ādā.
Par attīŗošiem produktiem sejas ādai būs cits ieraksts. Seko līdzi jaunumiem ierakstiem!
2.solis. Mitrinošu un aktīvu vielu uzklāšana (serumi/ aktīvās vielas).
Atslēgas vārds "ar labu sastāvu''. Lūdzu, veltiet laiku jūsu kosmētisko līdzekļu satura iepazīšanai (it īpaši ādas sūdzību gadījumos). Manuprāt, labs ir tas, kas satur vai nu hialuronskābi, vai glicerīnu pietiekamā daudzumā, kur mērķis ir piesaistīt ūdeni un pēc iespējas vairāk aizsargāt no transepidermālā ūdens zuduma.
Nereti hialuronskābe ir ar kādu citu aktīvu apvienota sejas kopšanas koncentrātos. Ja vēlies dziļāku iedarbību - pirms uzklāj aktīvus uz sejas ādas, ādai jābūt viegli mitrai. Tomēr, ja šīs vielas āda iepazīst pirmo reizi - nepārspīlējat ( liekam uz sausas ādas pāris dienas un vērojam).
Serumu gadījumā, lai mitrinošās īpašības būtu dziļākas, es noteikti iesaku pirms seruma uzklāšanas, sejas ādu viegli apslapināt ar ūdeni (nevis ar ūdeni tekoša āda, bet viegli mitra). Labi mitrinātāji ļauj absorbēt ūdeni, lai āda būtu tiešām mitrināta, lai tā spētu būt starojoša un pildīt savas aizsargfunkcijas.
Vai mums nepieciešami mitrinātāji? Ieskaties pētījumā [2,3]. Ādas mitrināšana ir būtiska visiem ādas tipiem, gan arī ekszēmu, aknes, atopiskā dermatīta gadījumā, un ne tikai.
Iepriekšminētā hialuronskābe ir hidrofīla jeb ''ūdeni mīloša'', kas nozīmē, ka tas viegli sajaucas ar ūdeni. Lietojot lokāli, tā piesaista mitrumu ādas šūnās. Tas samazina sausumu un lobīšanos, palielinot ādas mitrināšanu. Hialuronskābe (HA) ir polisaharīds, kas ūdenī spēj piesaistīt līdz pat 1000 reižu vairāk par savu svaru, šī fakta dēļ - HA ieņem būtisku vietu manā paluktiņā. Pēc katra aktīva uzklāšanas plānā, samērīgā kārtā, ļaujam tam nožūt. Tikai pēc tam klājam nākamo. Neaizraujamies ar aktīvu lietošanu, vislabāk 1-2 aktīvi, kuri savstarpēji ''draudzējas''.
3.solis. Mitrinošā aizsardzība.
Kad aktīvi vai serumi ir nožuvuši, te tev ir atkal iespēja savu sejas ādu viegli samitrināt un uzklāt mitrinošu noslēdzošu krēmu kā mitrinātāju. Man favorīts ir glicerīnu, kaprila / kaprik - triglicerīdu, saturoši krēmi vai losjoni. Es vados pēc sezonas. Vasarā manai ādai ir nepieciešams kas vieglāks, ziemā biezāka tekstūra, bet kā jūtīgas un uz izsitumiem tendētas ādas īpašniece ar ļoti trekniem krēmiem neaizraujos.
Šī soļa mērķis ir ieslēgt gan ūdeni, gan aktīvo vielu iekš ādas, lai mazinātu transepidermālo ūdens zudumu (Kas tas tāds? Drīzumā būs ieraksts BLOGĀ)[4]. Papildus tiek nodrošināta mīkstināšana, un labvēlīgās taukskābes ir atbalsts, kas palīdz ādai pretoties un neatdot mitrumu.
!!! Rekomendācija - supersausu ādas īpašniekiem vai ziemas periodā likt sejas krēmu, kuri satur okluzīvus.
Okluzīvi veido aizsargkārtu uz jūsu ādas virsmas un rada barjeru, lai novērstu mitruma zudumu. [5] Okluzīvās sastāvdaļas palīdz aizsargāt ādu no ārējiem kairinātājiem, tostarp berzes, auksta vēja un ziedputekšņiem. Okluzīvi ir gan ''labie'', gan ne tik, piemēram, vazelīns (patiesībā tas ir iegūts no naftas produktiem , viņa sastāvā ir minerāleļļas un parafīns, var izraisīt niezi), un silikons kā dimetikons).
Pētījumi par iepriekš minētām vielām ir dažādi, tomēr mana personīgā pieredze un dažādos saitos cilvēku subjektīvie novērojumi ir līdzīgi. Tādēļ ir vērts iedziļināties krēmu sastāvdaļās, es cenšos atturēties no dimetikona. Starpcitu, dimetikonu visai bieži iekļauj ''pret aknes''produktu līnijās. Vienkārši, es vēlos pievērst uzmanību šim punktam, varbūt izslēdzot šo sastāvdaļu - tava akne pāries! Labi okluzīvi ir bišu vasks, kakao sviests, lecitīns, augu eļļas,alantoīns, emu tauki . Var būt arī individuāla nepanesamība, esam katrs unikāls.
Vazelīns jeb petroleum jelly / petroleum var arī aizsprostot poras. Lai gan dažas formas sola neaizsprostot poras, tās veido barjeru, kas var izraisīt ādas izsitumus bieži lietojot. Cilvēkiem ar pūtītēm vai jutīgu ādu jāizvairās no vazelīna lietošanas uz pūtītēm pakļautajām vietām, piemēram, uz sejas.
Un nejaucam mitrinātāju un okluzīvu īpašības:
1.Mitrinātāji piesaista un transportē ūdeni ādā (piemēram, hialuronskābi un glicerīnu). 2.Okluzīvi aptur ūdens un dabiskā mitruma iztvaikošanu no ādas, izveidojot uz tās ūdensizturīgu pārklājumu. Par okluzīviem pastāstīšu citā ierakstā.
4.solis. Aizsardzība.
Tieši tā - saules krēmi ar vismaz SPF30 un pievērsiet uzmanību to saturam. Šis solis ir nepieciešams, lai nerastos pigmentācija, priekšlaicīga novecošanās.[6,7] Iekļaujam gan kakla, gan dekoltē zonu,lai ilgtermiņā būtu skaista āda. Par, manuprāt, labiem sauleskrēmiem to īpašībām, stāstu citā rakstā.
Ceļamaizei - niansēm ir nozīme! It īpaši, ja tev ir akne vai citas ādas problēmas.
- Ir būtiski atcerēties par atbilstošu produkta daudzumu! Ja ir jāliek daži pilieni vai viens pumpītis, tad nepārspīlējam ar dubultu devu.[7] Saules aizsargfiltrs ir laba bāze, lai klātu pēc tam kosmētiku un nekādi speciāli apkašklājami (nereti supersintētiski sastāva ziņā) līdzekļi pirms make up nav nepieciešams.
- Ziemā svarīgi pasargāt lūpas, jo aplaizot tās un esot aukstumā varam visai ātri saskarties ar bojātu ādu. Man patīk emu tauki ar tējas koka ēterisko eļļu.
- Vienmēr jāizmanto dvieli, kurš paredzēts tikai sejai. Baktērijas, kuras palikušas uz jūsu roku, kāju, plecu ādas — ir ar specifiskām īpašībām atbilstoši šīm ķermeņa zonām, un, ja jūs lietojat dvieli uz ķermeņa un pēc tam uz sejas, jūs varat pārnest šīs baktērijas, vīrusus un sēnītes uz jūsu sejas ādas. Un, ja jau ir nosliece uz ādas jutīgumu vai izsitumiem, tad tā ir bumba ar laika degli.
- Un vēl….hidratēties… iekšķīgi uzņemtot pietiekamā daudzumā ūdeni, lai organismam būtu resursi ar ko nodrošināt ādas kvalitāti un ne tikai!
Vēlies individuālu 1:1 konsultāciju un individuālas rekomendācijas?
Piedāvāju tikties attālināti ZOOM vai klātienē Siguldā. Ieguldījums: 25 eur/50 min.
Uzklausīšu Tavas raizes, izrunāsim ikdienas ādas kopšanas rutīnu, izskatīšu Tevis lietotos krēmus, to sastāvus un rekomendēšu ko mainīt, atstāt un papildus darīt, lai Tu savā ādā justos labi! KOMPLEKSA PIEEJA.
Mīlestībā,
Baiba
baibai.jokstei@gmail.com
Mob.+371 27107189
VĒLIES BŪT INFORMĒTS PAR NOTIKUMIEM? 🆕 >>>PIERAKSTIES<<< 🆕
UZZINI PAR ĀDAS KOPŠANU ZIEMĀ.

Atsauces/ pētījumi:
1- Lambers H, Piessens S, Bloem A, Pronk H, Finkel P. Natural skin surface pH is on average below 5, which is beneficial for its resident flora. Int J Cosmet Sci. 2006 Oct;28(5):359-70. doi: 10.1111/j.1467-2494.2006.00344.x. PMID: 18489300.
2- Lodén M. Role of topical emollients and moisturizers in the treatment of dry skin barrier disorders. Am J Clin Dermatol. 2003;4(11):771-88. doi: 10.2165/00128071-200304110-00005. PMID: 14572299.
3- Lodén M. The clinical benefit of moisturizers. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2005 Nov;19(6):672-88; quiz 686-7. doi: 10.1111/j.1468-3083.2005.01326.x. PMID: 16268870.
4-Role of lipids in the formation and maintenance of the cutaneous permeability barrier☆ Author links open overlay panelKenneth R.FeingoldPeter M.Elias https://doi.org/10.1016/j.bbalip.2013.11.007
5- Purnamawati, S., Indrastuti, N., Danarti, R., & Saefudin, T. (2017). The Role of Moisturizers in Addressing Various Kinds of Dermatitis: A Review. Clinical medicine & research, 15(3-4), 75–87. https://doi.org/10.3121/cmr.2017.1363
6- Randhawa M, Wang S, Leyden JJ, Cula GO, Pagnoni A, Southall MD. Daily Use of a Facial Broad Spectrum Sunscreen Over One-Year Significantly Improves Clinical Evaluation of Photoaging. Dermatol Surg. 2016 Dec;42(12):1354-1361. doi: 10.1097/DSS.0000000000000879. PMID: 27749441.
7- Mizuno, M., Kunimoto, K., Naru, E., Kameyama, K., Furukawa, F., & Yamamoto, Y. (2016). The effects of continuous application of sunscreen on photoaged skin in Japanese elderly people - the relationship with the usage.Clinical, cosmetic and investigational dermatology,9, 95–105. https://doi.org/10.2147/CCID.S104392
Šajā ierakstā minētā informācija un produkti nav paredzēti, lai diagnosticētu, ārstētu, izārstētu vai novērstu jebkādas slimības. Sniegtā informācija ir paredzēta tikai izglītojošiem nolūkiem, un tā nav paredzēta, lai aizstātu attiecības ar ārstu(-iem). Pirms jebkādas tradicionālas vai integrējošas ārstēšanas uzsākšanas, lūdzu, vispirms konsultējieties ar licencētu medicīnas pakalpojumu sniedzēju. Lūdzu, pārskatiet atsauces (blogā), kas citētas raksta beigās, lai zinātniski pamatotu jebkuru apgalvojumu.