Retinola Aizliegums?! Jaunie Noteikumi, kas Mainīs Tavu Ādas Kopšanu!
27 Oct, 2024
Ja esat ādas kopšanas entuziasts, jūs zināt, ka retinols tiek uzskatīts par “zelta standarta” sastāvdaļu. Termins retinoīdi aptver gan dabiskās A vitamīna formas (retinolu, retinalu, retinoīnskābi), gan sintētiskos analogus, piemēram, adapalēnu. Šī spēcīgā sastāvdaļa palīdz novērst pigmentāciju, akni un novecošanās pazīmes, palielinot šūnu atjaunošanās ātrumu, samazinot smalkās līnijas, stimulējot kolagēna sintēzi, kontrolējot sebuma veidošanos, uzlabojot ādas tvirtumu un izlīdzinot tekstūru [1].
Dermatologi un formulētāji to īpaši ciena, jo klīniskie pētījumi pierāda tā efektivitāti ādas uzlabošanā un pretnovecošanās īpašības. Tomēr Eiropas Savienība (ES) nesen ieviesusi jaunus noteikumus, kas ierobežo retinola daudzumu ādas kopšanas produktos: 0,3 % sejas krēmos un 0,05 % ķermeņa produktos [2]. Mērķis? Nodrošināt drošu un efektīvu ādas kopšanu, vienlaikus samazinot riskus, kas saistīti ar A vitamīna pārdozēšanu.
Šie noteikumi, kas pilnībā stāsies spēkā līdz 2026. gada beigām, nozīmē, ka daži augstas koncentrācijas retinola produkti varētu tikt reformulēti. Daudzi zīmoli pielāgosies šīm izmaiņām, tomēr ir iespējams, ka daži produkti pazudīs vai kļūs pieejami tikai ar ārsta recepti. Šis likums ir vērsts uz "sliktākā scenārija" A vitamīna pārdozēšanas gadījumiem, kad cilvēks patērē augstu tā devu gan uzturā, gan piedevās un kosmētikā. Lai gan A vitamīns ir būtisks šūnu augšanai, imunitātei un redzei , pārmērīgas devas var radīt veselības riskus, tostarp aknu bojājumus un kaulu blīvuma samazināšanos [3]. Īpaši gaidībās esošām dāmām - jāierobežo uzņemtais daudzums. Pārlieku liels procents var bojāt ādu. Retinols no kosmētiskiem līdzekļiem uzsūcas caur ādu [4].
Jaunie retinola ierobežojumi
ES jaunie retinola noteikumi nosaka maksimālo 0,3% retinola koncentrāciju sejas produktos un 0,05% ķermeņa produktos. Šis pārejas uz zemāku koncentrāciju nenozīmē kompromisu efektivitātē. Patiesībā šīs retinola devas joprojām ir pietiekamas, lai sniegtu ieguvumus, vienlaikus samazinot kairinājuma risku, kas dažkārt novērojams augstākās koncentrācijās.
Kāpēc zemāka retinola koncentrācija?
Retinols ir ļoti efektīvs, bet lielās devās var izraisīt ādas kairinājumu, sausumu un pat hiperpigmentāciju, īpaši tumšāku ādas toņu īpašniekiem [5]. Jaunie noteikumi veicina piesardzību un ļauj patērētājiem lietot retinolu bez riska pārdozēt A vitamīnu. Zemākas koncentrācijas mērķis ir mazināt nevēlamās blakusparādības, īpaši cilvēkiem, kuriem jau ir augsts A vitamīna līmenis no uztura un citām piedevām.
A vitamīns ir atrodams tādos pārtikas produktos kā aknas un zivju eļļa, kā arī daudzos uztura bagātinātājos un medikamentos, tas uzsūcas caur ādu no kosmētiskiem līdzekļiem [2, 6]. Pārmērīgs A vitamīna daudzums ilgstošā periodā var radīt nopietnas veselības problēmas. Taču lielākajai daļai lietotāju šie noteikumi palīdzēs izmantot drošākas ādas kopšanas rutīnas.
Kā ar 0,3 % retinola efektivitāti?
Lai gan dedzīgi retinola lietotāji varētu uztraukties par zemāku koncentrāciju, realitāte ir tāda, ka pat mazākas koncentrācijas joprojām spēj sniegt iespaidīgus rezultātus. Vienkārši prātam grūti aptvert, jo esam pieraduši domāt, ka lielāks skaitlis uz iepakojuma nozīmē labāku efektu, taču patiesībā būtiskāks ir sastāvdaļu kvalitāte un to kombinācija. Produkti, kas izmanto iekapsulētu retinolu, apliecina, ka mazākas devas joprojām var būt efektīvas. Iekapsulēšana ļauj retinolam pakāpeniski nonākt ādā, pastiprinot tā efektivitāti un samazinot kairinājuma risku. Tāpat retinola iedarbība ne vienmēr ir lineāra – labi formulēts produkts ar zemāku koncentrāciju var pārspēt produktus ar augstāku koncentrāciju, kas nav optimizēti stabilitātei vai piegādei ādā.
Turklāt, daži zīmoli norāda augstas koncentrācijas, piemēram, “3% iekapsulēts retinols” vai “4% retinola komplekss”, bet patiesībā tas ne vienmēr atspoguļo tīro retinola daudzumu. Šādās formulās var būt, piemēram, tikai 0,2 % tīra retinola, pārējo veido stabilizējošie līdzekļi, kas nodrošina līdzsvarotu formulu.
Kāpēc ķermeņa kopšanas produktiem ir vēl zemāka koncentrācija?
Striktāki retinola ierobežojumi ķermeņa kopšanas produktos atspoguļo to, ka mēs mēdzam tos uzklāt dāsnāk un uz lielākas virsmas nekā sejas produktus. Samazinātā koncentrācija nodrošina, ka jūs joprojām varat izbaudīt retinola priekšrocības ķermenim drošā veidā.
Kas sagaida retinolu ādas kopšanā?
Retinola ietekme uz ādas kopšanu nepazudīs. Kamēr daži produkti pāries uz zemākām koncentrācijām, varam sagaidīt, ka nozare inovatīvi pievērsīsies jauniem produktiem. Kombinētie produkti, kas apvieno retinolu ar citām aktīvajām sastāvdaļām, piemēram, bakučiolu (augu izcelsmes retinola alternatīvu), ir viena no daudzsološajām jomām. Bakučiols piedāvā līdzīgus ieguvumus bez kairinājuma riska, padarot to par lielisku izvēli jutīgākai ādai [7].
Attīstoties iekapsulēšanas un liposomu tehnoloģijām, formulētāji spēj retinolu ievadīt ādā efektīvāk, pat zemākās koncentrācijās. Šīs tehnoloģijas aizsargā retinolu pret sadalīšanos un ļauj to pakāpeniski ievadīt ādā, maksimāli izmantojot tā priekšrocības, vienlaikus samazinot bieži sastopamo kairinājumu [8].
Jāņem vērā, ka citas A vitamīna formas, piemēram, retinaldehīds (retinals) un retinilretinoāts, nav iekļautas jaunajos ierobežojumos. Šīs sastāvdaļas ādā darbojas atšķirīgi un var būt efektīvas pat zemākās koncentrācijās nekā retinols. Piemēram, retinals ādā pārvēršas par retinoīnskābi līdz 11 reizēm ātrāk nekā retinols, nodrošinot ātrākus rezultātus ar minimālu kairinājumu. Līdzīgi, retinilretinoāts ir līdz pat astoņām reizēm spēcīgāks par retinolu, bet maigāks pret ādu.
Retinola produkti, kas jau atbilst jaunajiem standartiem
Ja meklējat retinola produktus, kas atbilst jaunajiem noteikumiem, tirgū jau ir pieejami daudzi varianti. Meklējiet produktus ar iekapsulētu retinolu vai kombinācijās ar citām sastāvdaļām, piemēram, mirtes augu ekstraktu, kas palielina retinola efektivitāti. Produkti ar 0,1-0,3% retinolu, kas papildināti ar retinoīnskābes esteru, veicina šūnu atjaunošanos un palīdz regulēt sebuma ražošanu, saglabājot ādu gludu un līdzsvarotu.
Jaunie noteikumi skaidri parāda, ka retinols joprojām būs būtiska sastāvdaļa, taču tas tiks lietots kontrolētākā veidā. Formulēšanas un tehnoloģiju attīstība turpina veicināt retinola priekšrocības ar minimālu kairinājumu, pierādot, ka dažkārt mazāk tiešām ir vairāk.
!! Izmantojot informāciju no šī bloga, atsauces norādīšana obligāta*. Dalīties ir lieliski, bet korekta atsauce ir vēl labāka!* Kā citēt:
B.Īle-Jokste, Retinola Aizliegums?! Jaunie Noteikumi, kas Mainīs Tavu Ādas Kopšanu! 11.novembris, 2024 https://www.lifebalance.lv/health/2024-11-11-retinola-aizliegums-jaunie-noteikumi-kas-main%C4%ABs-tavu-%C4%81das-kop%C5%A1anu/
Atsauces un uzzini vairāk:
[1] Quan T. Human Skin Aging and the Anti-Aging Properties of Retinol. Biomolecules. 2023; 13(11):1614. https://doi.org/10.3390/biom13111614
[2] European Union Commission Regulation, 2024. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=OJ:L_202400996
[3] McEldrew, E. P., Lopez, M. J., & Milstein , H. (2023). Vitamin A. In StatPearls. StatPearls Publishing.
[4] Motamedi M, Chehade A, Sanghera R, Grewal P. A Clinician's Guide to Topical Retinoids. J Cutan Med Surg. 2022 Jan-Feb;26(1):71-78. doi: 10.1177/12034754211035091. Epub 2021 Jul 22. PMID: 34292058; PMCID: PMC8750127.
[5] Milosheska, D., & Roškar, R. (2022). Use of Retinoids in Topical Antiaging Treatments: A Focused Review of Clinical Evidence for Conventional and Nanoformulations. Advances in therapy, 39(12), 5351–5375. https://doi.org/10.1007/s12325-022-02319-7
[6] Kligman, A., Leyden, J., Grove, G., Olsen, E., Leenheer, A. D., Barua, A., Ruyter, M. D., Napoli, J., Tang, G., Chiang, T.-C., Buchan, P., Clewell, H., Eckhoff, C., & Nau, H. (2005, November 30). The percutaneous absorption of topically applied tretinoin and its effect on endogenous concentrations of tretinoin and its metabolites after single doses or long-term use. Journal of the American Academy of Dermatology. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0190962297700598#:~:text=Conclusion%3A%20Minimal%20percutaneous%20absorption%20of,of%20tretinoin%20or%20its%20metabolites.
[7] Dhaliwal, S., Rybak, I., Ellis, S. R., Notay, M., Trivedi, M., Burney, W., Vaughn, A. R., Nguyen, M., Reiter, P., Bosanac, S., Yan, H., Foolad, N., & Sivamani, R. K. (2019). Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing. The British journal of dermatology, 180(2), 289–296. https://doi.org/10.1111/bjd.16918
[8] Ye, Y., Li, Y., Xu, C., & Wei, X. (2023). Improvement of mild photoaged facial skin in middle-aged Chinese females by a supramolecular retinol plus acetyl hexapeptide-1 containing essence. Skin health and disease, 3(4), e239. https://doi.org/10.1002/ski2.239