Vakummasāža: Zinātnē balstīti ieguvumi
20 Nov, 2024
Pēdējos gados tradicionālā vakummasāža ir atkal pievērsusi uzmanību kā dabīgs risinājums sāpju mazināšanai, stresa, celulīta samazināšanai un kopējai veselības uzlabošanai. Bet kas īsti ir vakummasāža un kā tā darbojas? Šajā blogā pastāstu zinātnē balstīti, priekšrocības un šīs aizraujošās prakses izcelsmi, lai palīdzētu jums izlemt, vai tā varētu būt piemērota jūsu labsajūtas veicināšanai.
Kas ir vakummasāža?
Vakummasāža ir alternatīvās medicīnas metode, kurai saknes meklējamas Senajā Ēģiptē, Ķīnā un Tuvajos Austrumos. Pamatā tā ietver glāžu novietošanu uz ādas, lai izveidotu vakuumu, kas paceļ ādu un zemādas audus. Uzskata, ka šis vakuums stimulē asinsriti, atbrīvo muskuļu saspringumu un veicina šūnu atjaunošanos [1].
Tradicionāli tiek izmantoti divi galvenie vakummasāžas veidi:
- Sausā vakummasāža: ietver glāžu novietošanu uz noteiktām ķermeņa vietām, neveicot iegriezumus [2].
- Mitro vakummasāžu jeb "Hijama": pēc vakuuma izveides ādā tiek veikts neliels iegriezums, lai izdalītos neliels asins daudzums. Tiek uzskatīts, ka šī metode palīdz izvadīt toksīnus vai piemaisījumus [1,3].
- Dinamiskā aparātvakuuma masāža - te nu ir trakoti daudz opciju un iespēju, reizēm pat mulsinoši pašiem meistariem. Rakstā pastāstīšu tālāk [2].
Vakuuma glāzes parasti izgatavotas no stikla, bambusa vai silikona, atkarībā no tehnikas un izvēles.
Kā darbojas vakummasāža?
Kad glāzē tiek radīts vakuums, āda paceļas, pievelkot asinis un citus šķidrumus pie glāzes apakšas. Šis process rada mikrocirkulāciju un stimulē lokālos audus, izraisot vairākas fizioloģiskas reakcijas. Aplūkosim dažas no galvenajām priekšrocībām, ko identificējusi zinātne.
Zinātniski pamatotās vakummasāžas priekšrocības
- Uzlabo asinsriti: Pētījumi rāda, ka vakummasāža veicina asins plūsmu noteiktos apgabalos, palīdzot piegādāt barības vielas audiem un izvadīt atkritumvielas. Uzlabota asinsrite ir būtiska ātrākai atveseļošanai un audu veselībai [1,2,3].
- Samazina iekaisumu: Pētījumi parāda, ka vakummasāža var samazināt iekaisuma marķierus asinīs, it īpaši, ja to lieto kopā ar citām terapijām. Vakuuma efekts var izraisīt lokālu iekaisuma reakciju, kas ilgtermiņā palīdz organismam cīnīties ar plašākiem iekaisuma procesiem [1,2,3,4].
- Sāpju mazināšana: Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki izmēģina vakummasāžu, ir vēlme mazināt muskuļu sāpes un spriedzi. Pētījumi liecina, ka vakuuma efekts aktivizē nervu ceļus un atbrīvo endorfīnus – organisma dabīgos pretsāpju “līdzekļus”. Ideāli piemērots sporta traumām vai sāpīgiem, savilktiem muskuļiem! Tas ir īpaši populārs starp cilvēkiem ar hroniskām sāpēm vai sportistiem, kuriem nepieciešama ātra atveseļošanās [1,2,3,4,5].
- Relaksācija un stresa mazināšana: Vakummasāža pozitīvi ietekmē nervu sistēmu. Ādas pacelšanās sajūta var veicināt relaksāciju, mazināt stresu un uzlabot miega kvalitāti, stimulējot parasimpātisko nervu sistēmu [5] . Šis punkts gan nedaudz diskutabls pirmās 1-4 x vakuuma sesijās 🙂
- Uzlabota limfas plūsma: Vakummasāža atbalsta limfātisko sistēmu, palīdzot organismam izvadīt toksīnus un atkritumvielas. Stimulējot limfas plūsmu, vakummasāža veicina organisma dabisko attīrīšanās procesu, kas var novest pie veselākas imūnsistēmas un uzlabotas enerģijas līmeņa [6].
- Asinsrites uzlabošana: Sūknēšanas efekts uzlabo asinsriti, kas palīdz piegādāt vairāk skābekļa un barības vielu apstrādātajai zonai. Tas arī palīdz ātrāk dziedēt muskuļu traumas un mazināt iekaisumu [1,2,3,4,5,6].
- Tūskas mazināšana: Palielināta asinsrite palīdz piegādāt pretiekaisuma vielas skartajai zonai, kas var samazināt pietūkumu un palīdzēt nomierināt iekaisumu muskuļos vai audos[4,5,6] .
- Cellulīta samazināšana: Jā, lasījāt pareizi! Sausās bankas pat var palīdzēt samazināt cellulīta redzamību. Vienā pētījumā, veicot sausās pārvietojamās bankas uz augšstilbiem 5 nedēļu laikā 10 sesijas (t.i. 2 x nedēļā), ievērojami samazinājās cellulīta pakāpe – bez invazīvām procedūrām [7].
Neietekmē dzīvesveids: Interesanti, ka faktori kā smēķēšana, alkohola lietošana vai vingrošana neietekmēja cellulīta ārstēšanas rezultātus [8]. Tātad, pat ja neievērojat veselīgu dzīvesveidu, sausās bankas joprojām var dot uzlabojumus! Es gan tomēr vairāk mudinu pievērsties veselīgam dzīvesveidam - rezultāti ātrāki, priecīgāki!
Zinātniskie pētījumi par vakummasāžu
Daudzi pētījumi ir izvērtējuši vakummasāžas efektus, it īpaši sāpju mazināšanā un iekaisuma mazināšanā. Metaanalīze, kas publicēta Journal of Traditional and Complementary Medicine, atklāja, ka vakummasāža efektīvi mazina sāpes un funkcionālo traucējumu simptomus pacientiem ar muskuļu-skeleta problēmām, piemēram, muguras un kakla sāpēm [9,10].
Cits pētījums, publicēts BMC Complementary Medicine and Therapies, izpētīja vairāk nekā 70 klīniskos pētījumus par vakummasāžu un secināja, ka tā var palīdzēt tādos stāvokļos kā artrīts, fibromialģija un migrēna. Lai gan nepieciešami papildu pētījumi, lai pilnībā izprastu tās mehānismus, secinājumi ir daudzsološi un parāda, kāpēc vakummasāža ir saglabājusies jau tūkstošiem gadu [10,11].
Mūsdienu vakummasāžas tehnika un rīki
Mūsdienās vakummasāža ir attīstījusies, un ir pieejamas dažādas metodes, no kurām katra piedāvā unikālas priekšrocības. Dažas tehnikas iekļauj masāžu, savukārt citas izmanto silikona glāzes, kuras var izmantot ar minimālu berzi. Šīs metodes padara vakummasāžu pieejamāku, ērtāku un piemērotu dažādiem ādas tipiem.
- Vakuuma masāža: Šī tehnika izmanto vakuuma pumpi, lai radītu vakuumu, ļaujot precīzi kontrolēt spiedienu. Vakuuma masāža var būt maigāka nekā tradicionālā uguns vakummasāža, padarot to ideāli piemērotu iesācējiem vai tiem, kam ir jutīga āda.
- Dinamiskā vakummasāža: Šī ir aktīvāka vakummasāžas forma, kur terapeits pārvieto glāzes pār muskuļu grupām, līdzīgi kā masāža. Tā apvieno vakuuma efektu ar kustību, palīdzot atbrīvot dziļāku muskuļu spriedzi un veicināt labāku asinsriti.
- Kombinētā vakuuma masāža - mūsdienās mēdz apvienot ar radiofrekvenci, sarkanās gaismas terapiju u.c. fīčām, BET es vēlos izcelt, ka ne visi aparāti ir vienlīdz labi… te ir gan meistaram, gan pašam klientam jāizprot zinātnē balstītu tehnoloģiju principi, specifikācijas u.c.jautājumi, lai procedūras būtu ar cenai atbilstošu rezultātu.
Cik ātri varu gaidīt rezultātu?
Var iedalīt:
- Tūlītēju efektu - izpaužas kā enerģijas pieplūdums, mundrums, relaksācija.
- Vēlāks rezeultāts, laika gaitā - izpaužas kā celulīta mazināšanās, tvirtāka āda, aprišu un sāpju mazināšanās u.t.t .
Rezultāti ļoti individuāli, atkarīgi no paša motivācijas un izejošās situācijas jeb "viss ir slikti".
Ko sagaidīt vakummasāžas sesijā?
Ja jūs apsverat iespēju izmēģināt vakummasāžu, lūk, kā izskatās tipiska sesija:
-
Konsultācija: Terapeits uzdos jautājumus par jūsu mērķiem un veselības jautājumiem, lai noteiktu, kāda veida vakummasāža ir vispiemērotākā jums. Ja terapeits pirmā tikšanās reizē ļauj gulties uz galda bez anketas aizpildīšanas un intervijas, piedodiet – es pie tāda meistara neatgrieztos!
-
Glāžu novietošana: Glāzes tiek novietotas noteiktos punktos uz ķermeņa, tās var tikt virzītas ar konkrētu vakūma spēgu vai pulsācijas režīmu ievērojot limfas atteces virzienu, vai vadoties pēc muskuļu izvietojuma. Te nav viens vienīgais pareizais veids (kā to mēdz iegalvot profesionāļi un pacienti). Jūs varat sajust vilkšanas, nelielu sāpīguma sajūtu, kad tiek radīts vakuums.
-
Relaksācija un atjaunošanās: Vakummasāžas sesijas parasti ilgst no 10 līdz 50 minūtēm, atkarībā cik lieli laukumi tiek masēti un kāda medode izvēlēta.
Uz ādas var parādīties sarkani vai violeti apļi, kas ir normāla reakcija un pāriet pēc dažām dienām. Jūsu terapeits sniegs ieteikumus par kopšanu pēc masāžas, piemēram, ieteiks palielināt ūdens uzņemšanu, lai veicinātu toksīnu izvadīšanu.
Vai ir kādas blakusparādības?
Vakummasāža ir droša, ja to veic apmācīts speciālists, taču tā var izraisīt dažas vieglas blakusparādības, piemēram, zilumus vai sāpīgas ādas sajūtu. Lai gan šie zilumi var izskatīties intensīvi, tie parasti nav sāpīgi un izzūd nedēļas laikā. Cilvēkiem ar noteiktiem stāvokļiem, piemēram, asins recēšanas traucējumiem, pirms vakummasāžas vajadzētu konsultēties ar veselības aprūpes speciālistu.
Medikamenti! Mūsdienās aizvien jaunāki cilvēki lieto dažādus medikamentus, uztura bagātinātājus, tādēļ būtiski visus uzskaitīt pirms vakuuma terapijas uzsākšanas. Apvienojot savas farmaceitiskās zināšanas un konsultācijā “nopratinot” klientu, ir bijušas reizes, kad godīgi pasaku - diemžēl nedrīkst veikt un es to nedarīšu, lai pasaudzētu Jūsu veselību! Protams, cits stāsts vai klients šo informāciju uztver atbildīgi un neaiziet pie cita meistara… tas paliek uz paša klienta/ meistara sirdsapziņas.
Kāpēc jums vajadzētu izmēģināt vakummasāžu
Neatkarīgi no tā, vai jūs ciešat no hroniskām sāpēm, stresa vai vienkārši vēlaties atbalstīt sava ķermeņa dabīgos dziedināšanas procesus, vakummasāža var piedāvāt virkni priekšrocību.
Savā praksē izmantoju mūsdienīg - dinamisko vakummasāžas metodi, lai nodrošinātu ērtu un efektīvu pieredzi, kas pielāgota katra klienta individuālajām vajadzībām. Ja jūs vēlaties izmēģināt vakummasāžu.
Vakuuma masāža Siguldā. Vakuuma terapija.
Patika raksts!? Atsauces obligātas, ja izmanto kaut daļu no šī raklsta! Neesi plaģiāts!
Ja patīk parakties dziļāk, te tsauces:
[1] Vakilinia, S. R., Bayat, D., & Asghari, M. (2016). Hijama (Wet Cupping or Dry Cupping) for Diabetes Treatment. Iranian journal of medical sciences, 41(3 Suppl), S37.
[2] Lowe, Duane T.. (2017). Cupping therapy: An analysis of the effects of suction on skin and the possible influence on human health. Complementary Therapies in Clinical Practice, (), S1744388117304024–. doi:10.1016/j.ctcp.2017.09.008
[3]Sajid, Mohammed Imran. (2016). Hijama therapy (wet cupping) – its potential use to complement British healthcare in practice, understanding, evidence and regulation. Complementary Therapies in Clinical Practice, 23(), 9–13. doi:10.1016/j.ctcp.2016.01.003
[4] Mohamed, Ayman A., Zhang, Xueyan, and Jan, Yih-Kuen. ‘Evidence-based and Adverse-effects Analyses of Cupping Therapy in Musculoskeletal and Sports Rehabilitation: A Systematic and Evidence-based Review’. 1 Jan. 2023 : 3 – 19.
[5] Wood, S., Fryer, G., Tan, L. L. F., & Cleary, C. (2020). Dry cupping for musculoskeletal pain and range of motion: A systematic review and meta-analysis. Journal of bodywork and movement therapies, 24(4), 503–518. https://doi.org/10.1016/j.jbmt.2020.06.024
[6] Wang, X., Zhang, X., Elliott, J., Liao, F., Tao, J., & Jan, Y. K. (2020). Effect of Pressures and Durations of Cupping Therapy on Skin Blood Flow Responses. Frontiers in bioengineering and biotechnology, 8, 608509. https://doi.org/10.3389/fbioe.2020.608509
[7] Arslan, Müzeyyen & Kutlu, Nalan & Tepe, Merve & Yilmaz, Nisa & Ozdemir, Leyla & Dane, Senol. (2015). Dry cupping therapy decreases cellulite in women: A pilot study. Indian journal of traditional knowledge. 14. 359-364.
[8] D, H., L, M., & S, H. N. (2013). The effectiveness of wet cupping vs. venesection on arterial O2 saturation level of cigarette smokers: A randomized controlled clinical trial. Pakistan journal of medical sciences, 29(6), 1349–1353. https://doi.org/10.12669/pjms.296.3365
[9] Arslan, Müzeyyen & Kutlu, Nalan & Tepe, Merve & Yilmaz, Nisa & Ozdemir, Leyla & Dane, Senol. (2015). Dry cupping therapy decreases cellulite in women: A pilot study. Indian journal of traditional knowledge. 14. 359-364
[10] Al Bedah, A. M., Khalil, M. K., Posadzki, P., Sohaibani, I., Aboushanab, T. S., AlQaed, M., & Ali, G. I. (2016). Evaluation of Wet Cupping Therapy: Systematic Review of Randomized Clinical Trials. Journal of alternative and complementary medicine (New York, N.Y.), 22(10), 768–777. https://doi.org/10.1089/acm.2016.0193
[11] Cao, H., Han, M., Li, X. et al. Clinical research evidence of cupping therapy in China: a systematic literature review. BMC Complement Altern Med 10, 70 (2010). https://doi.org/10.1186/1472-6882-10-70